30 Haziran 2013 Pazar

Open City (2008)

YankesicilerBaek Jang-mi (Ye-jin Son) göz kamaştıran güzellikte, seksi bir yankesicidir. Japonya'dayken koruması Choi Seong-su (Ji-ho Shim) ile bir suç mahallinde yakalanır ve yetkililerden kurtulmak için ülkesine dönmek zorunda kalır. Japonya'da öğrendiği sanatla bir dövmeci salonu açar, ama içinde hala Kore'deki yankesicilik örgütünü büyütmeye yönelik bir arzu alev alev yanmaktadır. Böylece, Samsung Çetesi adını verdiği bir yeni bir çete oluşturur ve merhum annesinin dostu olan efsanevi yankesici Kang Man-ok (Hae-suk Kim)'i de aralarına almaya çalışır ve eylemlerini Dongdaemun'un tam göbeğinde başlatır.

Cho Dae-young (Myeong-min Kim) en yüksek sayıda tutuklama başarısına sahip kelimenin tam anlamıyla doğuştan bir dedektiftir. En rezil suçlarla uğraşan bu seçkin polisin yankesicilik birimine katılması emredilir, ancak kendisine acı veren geçmişi yüzünden katılmak konusunda kararsızdır, çünkü annesi yankesicilikten 17 defa tutuklanmış bir suçludur. Tereddütlerine rağmen eski arkadaşı Teğmen Oh tarafından ikna edilerek ekibe katılır. Polislik içgüdüsü ve işine olan tutkusuyla annesinin hatalarını geçmişinden silmeye yemin ederek yeni görevine başlar.

Yankesicilik çetesiyle büyük paralar kazanmaya başlayan Baek Jang-mi başarılı bir vurgunun ardından rakibi olan İkizler Çetesi'nin adamları tarafından saldırıya uğrar ancak yakınlarda bir olayı inceleyen Dae-young onu kurtarır. İkili bir anda birbirlerine ilgi duysa da Jang-mi Dae-young'un bir polis olduğunu anlayınca uzaklaşır, bu arada Dae-young Teğmen Oh'un verdiği polis kayıtlarına göz atarken kurtardığı kadının Baek Jang-mi'den başkası olmadığını keşfeder. Ufukta kaçınılmaz bir savaşın onları beklediğini sezer. (Alıntı - Sarangni.org)

Yazan arkadaşın ellerine sağlık. Bu sefer uğraşmak istemedim hazırı varken kullanayım dedim. Kendi yorumuma gelince Son Ye-Jin'i böyle bir rolde görmek tuhaf geldi ilk başta. Dolayısıyla bu rolünde üstesinden gelmiş bir şekilde. Ancak beni filmde en çok etkileyen annesini işlediği suçlar yüzünden affedemeyen Dae-yeong ve annesi rolünü oynayan Hae Suk Kim'di. Yeniden oğluna layık bir anne olabilmek için çabalarken zorla tehdit edilerek yeniden suç örgütüne dahil edilmesiyle unutulmayacak bir dram çıkmış ortaya. Benim genelde iyi ama yeteri kadar değil puanım olan 7 puanı verdim bu filme de.

0 yorum:

Yorum Gönder

Newer Posts Older Posts