4 Nisan 2011 Pazartesi

Confessions (2010)

Kokuhaku
İtiraflarFilme süt içen orta okul öğrencilerinin görüntüleri ile başlıyoruz. Okullara sütü teşvik etmek için bunun düzenlendiğini anlatıyor öğretmenleri. Şımarık orta okul öğrencilerine ders anlatmaya çalışan öğretmeni kimsenin taktığı yok ama o hiç istifini bozmadan usulca sözlerine devam etmektedir. Ta ki anlattıklarının onun küçük kızını öldürenlere kurduğu tuzağın bir parçası olduklarını duyana kadar. Sınıfından iki öğrencinin onun küçük kızını öldürdüğünü bildiğini ve onlara tuzak kurmak için içtikleri sütlere HIV virüsü olan kan karıştırdığını söylemektedir. Yaptıklarıyla ön plana çıkmaya çalışan üç tane psikolojisi bozuk çocuğun hikayesi var bu filmde.
Onlardan ikisinden intikam almaya çalışan da bir öğretmen. Filmi izlerken çok değişik şeyler şekillendi kafamda. Önce bunun bir animeden alıntı olduğunu düşündüm. Ancak bir anime bu kadar iyi kurgulanabilirdi. Görüntüler müzikler hikaye tamamen bir japon animesi tadındaydı. Anime filmleri sevmeyenler için şunu demeye çalışıyorum. Bilim kurgu türü filmlerin en iyisi anime filmleridir. Uçuk fikirler genellikle bu tarz filmlerden çıkmıştır. Konuyu çok fazla sapıttırmadan filme döneyim. Film durağan bir şekilde ilerliyor ama merak duygusu bir saniye bile olsun azalmadan sonuna kadar sizi sürüklüyor. Muhteşem kurgulanmış bir hikaye ile karşı karşıyasınız. Filmi bitirdikten sonra daha önce paylaşımını yaptığımda çok dikkat etmediğim bazı şeyleri gördüm. Bu hikayenin 2008 yılında Japonya'da en çok satan (700.000) Kanae Minato'nun aynı adlı eseri Kokuhaku'dan uyarlama olduğunu öğrendim. Yine bu film için binden fazla öğrenci arasından seçilmiş potansiyel aktör/aktris adayı 34 öğrencinin filmde görev aldığını öğrendim. Filmde başrolleri oynayan üç çocuk karakterlerini çok iyi yansıtmış. Öğretmen zaten apayrı bir olay. Uzun zamandır izlediğim en iyi filmlerden biriydi Confessions.
 
Çevirisini yapan berre arkadaşımıza teşekkürler. Yaptığı çeviri kendisinin içine sinmediğini söylemiş. Altyazılarda bir kaç yerde boşluk vardı sanırım. Birde zamanlama konusunda bazı yerlerde çok çabuk geçiyordu yazılar. Kendisi buraları okuyorsa haberi olsun dedim :) Bu filmi izlemek için fazla bekletmeyin kendinizi diyorum. Daha uzun da yazabilirdim ama birazda izleyicinin kendisine bir şeyler kalsın istedim.

Fragman

0 yorum:

Yorum Gönder

Newer Posts Older Posts