11 Eylül 2011 Pazar

Bedevilled (2010)

Bedevilled
MazlumBir bankada çalışan Hae-won (Seong-won Ji) sırf kendini düşünen bencil birisidir. Gelen yoksul müşterilere kredi vermemek, bir cinayete şahit olup tanık olmayı reddetmesi. Polise hiç bir şey görmediğini söylemesi. Bankada başka bir arkadaşı onun kredi vermediği kişiye kredi açınca sinirlenip ağzına geleni söylemek gibi her türlü kendinden nefret ettirecek eylemi yapıyordur. Bankanın temizlikçisi bunun tuvalette olduğu bir sırada kapıyı üzerine kilitler. Hae-won bunu kredi veren arkadaşının yaptığını düşünür ve tokatlar. Burada yaptığı zulüm müdür tarafından tatile gönderilmesiyle son bulacaktır. 

Dikkat filmi izlemediyseniz uyarayım bu yazı spoiler içerir! Filmin temasının intikam üzerine olduğunu söyleyeyim okumayacaklar için.

Hae-won çocukluğunun geçtiği adaya tatile çıkacaktır. Seul'den uzakta kendi halinde insanların yaşadığı bu adada çocukluk arkadaşı Kim bok-nam (Yeong-hie Seo) onu bekliyordur. Ada'da kısa sürede arkadaşının çok zor durumda olduğunu görecektir. Etrafındaki insanlar tarafından adeta köle gibi kullanılıyordur. Kocası, kaynanası, kocasının kardeşi ve diğer köylüler tarafından hor görülmektedir. Öyle ki kendi kocasının kardeşi bile ona tecavüz etmektedir. Bu yetmezmiş gibi kocası ada dışından fahişe getirtip gözü önünde ilişkiye giriyordur. Kim bok-nam bütün bunlara sesini çıkartmıyordur ama çocuğuna kocası tarafından cinsel tacizde bulunulduğunu görünce gözü döner. Öldürmeye kalkışır ama aklını toparlar ve Hae-won'a kızını yanına alıp adadan götürmesi için yalvarır. Durumu anlatır ama Hae-won buna inanmaz. Babasının kendi kızına böyle bir şey yapamayacağını düşünür.

Son çare olarak bir sabah kızıyla birlikte gizlice adadan kaçmaya çalışan kadın kocası tarafından yakalanır ve dövüle dövüle evine getirilir. Yolda annesinin dayak yediğini gören küçük kız buna dayanamaz ve babasına karşı koymaya çalışır. Adamın bacağını ısırır ve o da saçından tutup fırlatır. Küçük kızın kafası bir kayaya çarpar ve oracıkta ölür. Kim bok-nam deliye dönmüştür. Adaya polis çağırılır ve kızın nasıl öldüğünü öğrenmeye çalışır.

Adamın annesi ve bütün köylü ağız birliği yaparak kızın düştüğünü o şekilde öldüğünü söyler. Hepsi yaşlı kadındır ve belli ki o adamlara iş yaptırmak konusunda mecburlar ve korkuyorlardır. Bu yüzden yalan ifade verirler. Bundan sonrası intikam soğuk yenen bir yemektir temalı katliama tanık oluyoruz.

Bu arada Hae-won adada iken cep telefonuna işten çıkartıldığına dair bir mesaj gelir. O da adadan ayrılma planı yapıyordur. Fakat o gün gelmeden bu olaylar olmuştur.
Filmde dikkat çekici diyaloglar vardı. Sıradan bir intikam filminden öte iyi bir konusu ve haklı intikam söz konusuydu. Haklı intikam türü filmleri seviyoruz biz çekik severler olarak :) Gelelim bu diyaloglara;

Kim bok-nam kaynanası ile konuşurken arkadaşı Hae-won geç saate kadar uyumuştur ve bu yüzden kaynanası söylenmeye başlar. "Lanet kadın bu saatte hâlâ yatakta mı?"

Kim bok-nam: Seul'de hayat çok zor olmalı.

Kaynana: Bir kadın en çok ağzında bir erkek aleti varken mutlu olur. Daha evlenmemiş ve
tatile mi çıkıyor? Aptal kız!

Yine kocasının dayaklarından birini yediğinde Kim bok-nam kafasını çarpar ve kocası şunu söyler.

"Ortalığı velveleye verme, kaltak. Biraz fasulye ezmesiyle bir şeyi kalmaz. Çekil!"

Bu söz önemli çünkü filmin sonunda aynı şeyi Kim bok-nam kocasına söylüyor.

"Biraz bekle, üzerine fasulye ezmesi koyayım.

Artık acımıyor değil mi?! Artık acımıyor, değil mi piç herif?!"

Bunu söylediğinde gülmeye başladım. Çünkü kızı öldürdüğünde de kafasına fasulye ezmesi sürerse bir şeyi kalmayacağını söylemişti aynı adam. Kocasını ve ona düşman olanları öldürmekle kalmıyor Kim bok-nam. Bir kişi daha kalmıştır. En yakın arkadaşı Hae-won. Filmde o anda göstermiyor ama Hae-won her şeyi aslında görüyor ve gelen polise yine ifade vermiyor. O esnada uyuduğunu söylüyor. Filmin son bölümü onların mücadelesi şeklinde geçiyor. Sonunda ne oldu onu söylemeyelim bari :)

Beğendim bu filmi. Daha önce kısa kısa bakmıştım bu ne ya diyip geçmiştim. Dün twitter'da da yazmıştım bunu.

İntikam filmlerini sevenler bunu da sevecektir.

5 yorum:

leithygurumi dedi ki...

harika bir filmdi ya... tabi pembe kan rengini hesaba katmıyorum.

Neo dedi ki...

O kadar olsun ya :) Güzel filmdi kesinlikle. Teşekkür ederim yorum için.

Artemis dedi ki...

kyaa~~ korktum valla sagol izlicem :D

Neo dedi ki...

Rica ederim. İyi seyirler dilerim şimdiden :)

Unknown dedi ki...

Filmi daha yeni izleyip çok beğendim ve gerçekten bu kadar haklı bir intikam sebebi veren filme rastlamamistim

Yorum Gönder

Newer Posts Older Posts